2η Ειδική Συνεδρίαση Λογοδοσίας
Ειδική συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Στερεάς Ελλάδας για τη λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13 Μαΐου 2024, δια ζώσης στην αίθουσα συνεδριάσεων «Λάμπρου Παπαδήμα» (Αινιάνων 6-8, Λαμία) και ταυτόχρονα με τηλεδιάσκεψη, ενώ μεταδόθηκε ζωντανά από το κανάλι της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας στο YouTube.
Στο πλαίσιο της συνεδρίασης, συζητήθηκαν μεταξύ άλλων τα ακόλουθα θέματα:
Η πορεία έργων και δράσεων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, με τον Περιφερειάρχη Φάνη Σπανό να σταχυολογεί και να αναφέρει κομβικά έργα, ανά κλάδο και Περιφερειακή Ενότητα, όπως:
• Τα έργα οδικής ασφάλειας στην Αράχωβα, την Πλατάνα Κύμης, τα Ήλια Αιδηψού και στο οδικό τμήμα Καρπενήσι – Προυσσός – Ασπρόπυργος.
• Τα αλιευτικά καταφύγια Αχλαδίου, Γλύφας που ολοκληρώνονται και της Λιχάδας, το οποίο ξεκινά.
• Το φράγμα Δομοκού.
• Ο δρόμος Βαρβαριάδα – Άγραφα που ολοκληρώνεται, όπως και το Τρίγκειο – Μπάλειο - Γραμματικοπούλειο Θεραπευτήριο Ιτέας, το σύστημα τηλεμετρίας που εγκαθίσταται στο αρδευτικό δίκτυο Κωπαΐδας, το Κολυμβητήριο Λαμίας που θα περαιωθεί με επιπλέον χρηματοδότηση 3,8 εκατ. ευρώ και το οδικό έργο Ραπταίοι – Νέα Στύρα – Στύρα, το οποίο έχει ήδη κατασκευαστεί σε ποσοστό άνω του 50%.
Ζητήματα σχολικής στέγης και οι δυνατότητες της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας να παρέμβει, όπως στην περίπτωση του ΕΕΕΕΚ Χαλκίδας. Η Περιφέρεια έδωσε λύση, αναλαμβάνοντας τη χρηματοδότηση του έργου, αρχικού προϋπολογισμού 1.344.160 ευρώ, και μεριμνά για την ορθή υλοποίησή του.
Ανάγκες σε προσωπικό και μέσα πολιτικής προστασίας ενόψει της αντιπυρικής περιόδου.
![](https://1.bp.blogspot.com/-b2wkYUF5iEE/YJGkk_4YqNI/AAAAAAABe-Q/y9feNaVUaJYrRa1Fm3MNjzROqeqlQj7MACLcBGAsYHQ/s0/ligkros.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjsb017wssjIfuviCzsOOjy2XM5wGB88yNPCtoWYo9vGz3n50Ni_Ost7pEkibSfOzBMBoiSjVOrhi-OIEYvTYZrCz85RBqbMdm038lJzlsVebuOHUkYU9nVKvHMflfvrkhtoqMCzBvYy0FDKV-fHUHxt5jRwt_13nIYR9R5M7hlF6YHuhdPTfmYgWJaAg/s800/mixalakis.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgjfzne0K_wiM2SvM8q8FUiLEIDmltzNFXgasaE2EPKfol-vibnSIT8cAGSYYIN1BycJgMMsryv0FbWGnb1Ufviy5C77WxX-EPM2dk_GxFIapl8nkTpycTl5oyoKTmibiRW7SDZuPBhsrvbD7_NDTq2jrU4HNH1TxgnUHLyesqRB0gFd3sIWUcCFb3aIvE/s800/aris_spiroglou.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου